PILATES


Tak doslova to zřejmě myslel Joseph Pilates, jež vytvořil jedinečný cvičební systém inspirovaný východními a západními filozofiemi, který v sobě spojuje psychické soustředění, dýchání převzaté z jógy, prvky z gymnastiky i z dalších forem cvičení. Pilates technika je natolik dokonalá, že její výsledky vás budou provázet napořád, budete-li pravidelně cvičit.

Joseph Pilates býval neduživé dítě, trpěl křivicí a astmatem. Právě tyto potíže ho vedly k tomu, že od mládí posiloval a pracoval na své tělesné kondici. Do svého cvičebního programu zahrnul mimo jiné jógu, sebeobranu, tanec a vzpírání a postupně spojil poznatky východního i západního systému péče o tělo. Během první světové války vymýšlel cvičení pro nepohyblivé pacienty a z toho mála, co měl v nemocnicích k dispozici – židlí, poliček, pružin z postelí atd. -, sestrojil různé cvičební pomůcky. Po válce se věnoval špičkovým sportovcům. Jeho metodu proslavila v minulém století zejména slavná tanečnice Marta Graham. Dnes na ni nedá dopustit třeba Sharon Stone, Madonna nebo Brad Pitt.

J.Pilates spolu se svou ženou Klárou propracoval 34 základních cviků do různých modifikací a náročností. Cvičení je dobře fyzicky zvládnutelné, takže klientela plnoštíhlá nebo naopak se slabší konstitucí nemá se zvládnutím jednotlivých cviků větší problémy. PILATES technika propracovává tělo jako celek s důrazem na precizní provedení prvků, uvědomění si pohybu vlastního těla s celkovým propojením mysli a těla jako jeden celek – harmonii - která vede cvičence k příjemnému prožitku z vlastního pohybu.

Stejně jako ostatní cvičební metody, i pilates prochází určitým „vývojem“. Objevují se nejrůznější úpravy, které odráží vliv a zkušenosti lektorů tj. od rehabilitačních variant až po varianty s míčem, gumou. Přes všechny tyto obměny mají jedno společné, a to jedinečný základ, který zůstává nezměněn a je přístupný každému.

Joseph Pilates si vychoval osm přímých žáků, z nichž v dnešní době žijí tři - Romana Kryzanowska (82 let), Cathy Grant (86 let) a Ron Fletcher (84 let). Přímou žačkou Rona Fletchera je Renata Sabongui, která založila a vede v ČR Pilates Academy, certifikovanou EU, kde vychovává další generaci lektorů této metody.

Pilatesův příslib:
Budete-li poctivě cvičit 2-3x týdně,
po 10 lekcích pocítíte rozdíl,
po 20 lekcích uvidíte rozdíl,
po 30 lekcích budete mít nové tělo.


Cvičební jednotka
Co můžete očekávat?
Rozhodně ne žádné poskakování, ani žádný aerobik na úvodní zahřátí – můžete se těšit, že se možná rovnou pohodlně usadíte, případně uložíte na podložku. Ještě před tím si ovšem pravděpodobně vyslechnete zásady správného držení těla a dýchání. Pilates ve své základní podobě pro začátečníky je vlastně docela jednoduchý – jde o cca 20 cviků, jejichž provedení je přesně popsáno a které se při každé lekci opakují ve víceméně totožném pořadí. Prostě brnkačka! Do té chvíle než si je vyzkoušíte… Vtip je v tom, že jejich bezchybné provedení předpokládá pevnost gymnasty, břišní svaly boxera a pružnost baletky Národního divadla. Ale nebojte se. I když napoprvé nejspíš většinu cviků nezvládnete v ideální podobě, tělo dokáže své výkony hodinu od hodiny viditelně zlepšovat. A až budete cvičit bezchybně, budete mít prostě výše popsané tělo. Jak prosté.

Takže …
Nejprve si osvojíte soubor cviků, který procvičí a rozehřeje celé tělo od hlavy k patě.

Postupným snižováním počtu opakování zvýšíte intenzitu provedení cviku tím, že zapojíte vědomě kontrolu každého svalového pohybu.

Nespěchejte a nezačínejte s náročnějším cvikem, pokud dokonale nezvládnete cvik základní.

A naopak pokud jste si jisti zvládnutím prvku, přidejte si počet opakování a náročnější modifikaci v provedení.

V každé cvičební jednotce jsou zařazeny cviky na protažení a posílení, zpevnění a uvolnění celého těla.

Tělo jako celek se lépe stabilizuje, odbourávají se špatné pohybové návyky, vyrovnávají se svalové dysbalance.

PRINCIPY PILATES TECHNIKY

CENTRUM
Hlavní impuls – zdroj pohybu, je v centru Power house, neboli jádru a ve svalech, které ho tvoří. Tedy hlavně všechny svaly břišní, zádové a hýžďové. Samozřejmě, že se při cvičení uvádí do pohybu i končetiny, avšak nejsou řídícím impulsem.

DÝCHÁNÍ
Praktikujeme laterální dýchání, kdy se při každém nádechu rozpíná hrudník do stran. Tato technika umožňuje držet břicho zatažené a horní část těla uvolněnou. Nádech provádíme nosem, výdech ústy. Správné dýchání okysličuje krev a podporuje krevní oběh proto nikdy nezadržujeme dech.

KONCENTRACE
Soustředění je jedním z nejdůležitějších prvků této metody, během cvičení byste měli vést se svým tělem dialog a ovládat je pokyny.

KONTROLA
Každý pohyb, který provádíte, by měl být pečlivě promyšlený, snížíte riziko zranění a získáte vytrénované tělo.

PŘESNOST
Přesnost zvyšuje účinky každého cvičení, soustředíme se na přesnost každé fáze pohybu, není proto důležitý počet cviků, ale jejich přesné provedení.

PLYNULOST
Cviky provádíme nepřerušovaně tj. plynule ne trhavě či izolovaně. Plynulost neznamená pomalost, po zvládnutí techniky lze cvičební jednotky prezentovat jako tanec či harmonickou souhru vaší mysli a těla.

DYNAMIKA
Dynamika je u každého cviku odlišná a závisí na energii, kterou do pohybu vkládáme. Cvičíme v rytmu svého srdce, tj. tempo svižné a vyrovnané ne však na úkor kvality.

PILATES SE PROSTĚ CVIČÍ VŠÍM!

Metodu Pilates nelze posuzovat podle toho kolik cviků znáte nebo kolik opakování zvládnete. Její osvojení musí být postupné a začíná pochopením techniky mechaniky pohybů a končí zapojením fyzických a psychických sil.
Základní principy metody Pilates zaručují, že její účinky se projeví ve vašem každodenní životě.

MUSÍTE JEN ZAČÍT.

6 zásad cvičení pilates
1. Při každém pohybu se soustřeďte na celé tělo, neboť všechno souvisí se vším. Jakmile se jeden sval začne pohybovat, musí ostatní spolupracovat.

2. Každý pohyb musí vycházet z centra těla. Posilujete tak hluboko vložené svaly břicha a zad a zpevňujete páteř. S každo kontrakcí svalů je spojen výdech a vtažení pupíku co nejvíc k páteři.

3. Cvičte tahem, bez švihu, mějte pohyb stále po kontrolou. Čím pomaleji a uvědoměleji pohyb provádíte, tím rychleji se dostaví viditelné výsledky.

4. Dýchejte zhluboka a přesně podle návodu cvičitele – tak zapojíte ty správné svaly, do krve se dostane více kyslíku a svaly mohou pracovat efektivněji.

5. Všechna cvičení provádějte plynule, dbejte na to, aby pohyby nebyly trhané, ale vždy harmonické a „kulaté“.

6. I ten nejmenší pohyb by měl být precizní. Vnímejte své tělo jako jemný, přesně seřízený hodinový strojek.

PILATESŮV POSTOJ
Často charakterizován jako poloha nohou. Paty jsou u sebe, špičky do mírného V. Toho dosáhneme tím, že stáhneme hýždě a zpevníme zadní část stehen k sobě, zde je důležitá práce „od kolen nahoru ne dolů“. Kolena přitom zůstanou rovně - vizualizační pomůcka „tří magnetů“. Pokud zjistíte během cvičení, že se nohy vrací do jiné polohy, je to právě okamžik, kdy přichází koncentrace a kontrola pro správnou stabilizaci končetin. Pokračujete v pohybu a znovu stáhnete hýždě a zadní stranu stehen.

SVALOVÁ KONTROLA BEZ NAPĚTÍ
Jedná se o nácvik svalové kontroly. Cvičení začíná nejprve ve vaší mysli a poté je přenášeno na veškeré svaly. Pohyb tedy vyžaduje sílu, plynulost, rytmiku dechu a plynulost provedení. Výsledkem je požadovaná lehkost provedení.

POZOR NA BOLEST
Cvičení by nikdy nemělo působit bolesti. Každý z nás má jiné fyzické schopnosti. Pro získání kondice musíte zvyšovat námahu - tzv. práh, nikdy však za hranici bolesti nebo přetěžování. Usilujeme o optimální pohyb těla netrápíme tělo nad jeho přirozenou míru pohybu či rozsahu. Ucítíte-li nepříjemný pocit, je třeba se ujistit, zda cvik provádíte správně. Pokud ani po správném provedení vám nebude některý z cviků vyhovovat, vynechejte jej. Dejte tedy na vlastní pocit a poslouchejte své tělo.

Bolesti v bedrech – vznikají v okamžiku slabého či povoleného břicha kdy břišní svaly se oddalují od páteře a ta ztrácí oporu. Vtahujte pupík k páteři!!

Bolesti v kolenou – jsou zpravidla při nesprávné poloze chodidel nebo celých končetin. Zřídka přílišným napětím či naopak ochabnutím čtyřhlavého svalu stehenního. Zkuste nechat kolena nezamčená a využijte vnitřních a zadních stran stehen k vyrovnání postoje.

Bolesti krční páteře – jsou způsobeny oslabením a zkrácením krčních svalů, kdy práci přebírají ramena a horní části trapézů. Při práci na podložce provádějte pohyb vždy z centra a hlídejte prostor mezi bradou a hrudníkem – necháme si tam prostor velikosti míčku nebo tak abychom tam vsunuli vlastní pěst.



Copyright © 2013 SK Rytmik Zlin, All rights reserved.